Ekonomi

Borsada işlemler durdurulduktan sonra tepkiler devam ediyor

Investing.com – Borsa İstanbul, ülkemizde yaşanan depremin etkisiyle bu hafta ağır kayıplara sahne oldu.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada, bugün saat 11:00 itibari ile süreçlerin durdurulduğu bildirildi. Böylece haftaya 4.879 puanla başlıyoruz. BİST 100 Hafta başından bu yana yüzde 16 kayıp yaşayarak 4.186 puana gerileyen işlemler durduruldu. Bu dönemde dün olduğu gibi bugün de iki adet devre kesici devreye alındı.

Öte yandan sosyal medyada hafta başından itibaren borsanın kapalı olması yönünde yoğun bir talep geldi. Borsada işlemlerin askıya alınmasının ardından son iki gün içinde gerçekleştirilen işlemlerin de iptal edilmesi halinde tepkilerin ağırlaştığı görüldü. Twitter’da #borsadaislemleriptaledilsin hashtag’i ile yapılan paylaşımlar anın prestijiyle 133 bine ulaşırken konu gündem oldu.

Analistler, gözler yetkililere çevrilirken, bu süreçte hem yatırımcıların hem de şirketlerin büyük zarar gördüğünün altını çizdi.

Borsada işlemler iptal edilebilir mi?

Borsa İstanbul’daki işlemlerin askıya alınmasının ardından yatırımcılar, işlemlerin de iptal edilip edilmeyeceğini merak etmeye başladı. Uzmanlara göre VİOP’ta işlemler günlük yapıldığından haftanın ilk iki günü yapılan işlemler dikkate alınıyor ve iptal edilmesi mümkün değil diyor. Muhtemel bir iptal kararının bugünkü süreçleri kapsayabileceğinden bahsediliyor.

Borsa İstanbul pay piyasasında yaşanan süreçler T+2 gün sonra hesaplara yansımaktadır. Bu duruma göre Pazartesi günü yapılan işlemleri iptal etmek zor görünüyor. Öte yandan uzmanlar, günümüz süreçlerini iptal etmenin mümkün olduğu konusunda hemfikir. Öte yandan süreçlerin iptaline ilişkin yetkililerden şu ana kadar herhangi bir açıklama yapılmadı.

Yazar: Deniz Engin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu