Ekonomi

ABD imalat PMI 31 ayın en düşük seviyesine indi

ABD’de İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Aralık ayında aylık 1,5 puan düşerek Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviye olan 46,2’ye geriledi.

S&P Global, Aralık ayı için ABD imalat, hizmet ve bileşik PMI öncü verilerini yayınladı.

Buna göre imalat sanayi PMI Aralık ayında bir önceki aya göre 1,5 puan azalarak 46,2 oldu.

Piyasa beklentilerinin gerisinde kalan endeksin bu dönemde 47,7 seviyesinden fiyat alması bekleniyordu. İmalatta Mayıs 2020’den bu yana en büyük daralmaya işaret eden endeks, Kasım ayında 47,7 oldu.

ABD hizmet sektörü PMI da Aralık ayında geçen aya göre 1,8 puan azalarak 44,4 oldu.

Piyasa beklentilerinin aksine 4 ayın en düşük seviyesine gerileyen endeksin 46,8 değerini alması bekleniyordu. Hizmet sektöründeki daralmanın devam ettiğini gösteren endeks, Kasım ayında 46,2 oldu.

Ekonomik aktivitedeki daralma sürüyor

İmalat ve hizmet sektörlerini kapsayan bileşik PMI ise Aralık ayında aylık bazda 1,8 puan azalarak 44,6 oldu.

Hizmet branşında olduğu gibi ekonomik aktivitedeki daralmanın 4 ayın en düşük seviyesine gerileyerek hızla devam ettiğine işaret eden bileşik PMI Kasım’da 46,4 oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen S&P Global Baş Ekonomisti Chris Williamson, 2022’nin sonlarına yaklaşırken iş koşullarının kötüleştiğini belirtti.

Williamson, “Veriler, Fed’in faiz artırımlarının enflasyon üzerinde istenilen etkiyi yarattığını ancak bunun sonucunda ekonomik maliyetin arttığını ve resesyon risklerinin arttığını gösteriyor” dedi. değerlendirmesini yaptı.

PMI değerinin 50 ve üzeri olması segmentte genişlemeye, 50’nin altında olması ise daralmaya işaret etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu